Jak vybrat správného dodavatele

Nejlepší dodavatel webové aplikace většinou není ten s nejnižší cenou ani ten, který udělá projekt nejrychleji. Je potřeba zvážit mnohem více faktorů a na základě toho se rozhodnout, co je pro Vás klíčové a co nikoliv.

Výběrem nevhodného dodavatele Vašeho IT projektu můžete celý projekt odsoudit k neúspěchu hned na začátku.

Cena

Pro většinu jediný a nejdůležitější rozhodovací faktor. Vemte v potaz při rozhodování i další kritéria.  Více

Rychlost

Svět IT jde rychle dopředu a nechcete čekat na spuštění Vašeho projektu 3 roky. Na druhou stranu vývoj webové aplikace netrvá pár dní. Více

Kvalita

Čím kvalitnější výsledek budete požadovat, tím více peněz bude projekt stát. Více

Zastupitelnost

Chcete, aby Váš projekt měl na starosti jediný člověk, který dělá vše od obchodu, až po vývoj nebo budete raději spolupracovat s firmou, která Vám garantuje zastupitelnost bez ohledu na okolnosti?

Udržitelnost

Je rozdíl, jestli chystáte webík pro jednorázovou akci nebo chcete vyvinout software, který by měl sloužit Vaší firmě několik let. Více

Bezpečnost

Je rozdíl, zda chcete vyvinout prezentační web pro lokálního farmáře nebo národní portál s citlivými údaji všech uživatelů v zemi.

Poznáte rozdíl mezi nabídkami pro Váš nový projekt?

Rychlost

IT firmy mají v dnešní době spousty práce, a tak je potřeba si dohodnout jasné a reálné termíny. Ideální způsob je rozdělit projekt na menší fáze a milníky, které budete průběžné kontrolovat a podle plnění upravovat celý projektový plán. 

Průběžnému kontrolování vývoje v týdenních nebo 14ti denních sprintech, kdy můžete za běhu projektu ovlivňovat jeho výsledek, se říká Agile development.

Agile je v současné době asi nejlepší způsob vývoje pro většinu webových projektů. Vedení projektu formou Agile vyžaduje zkušenosti jak na straně dodavatele, tak i na straně zadavatele.

Kvalita


Jak poznat kvalitu Vašeho dodavatele? V první fázi se orientujete podle hodinové sazby. Dokážete tak odfiltrovat příliš drahé nebo příliš levné nabídky. Hned potom pátrejte po referencích. Chtějte vidět projekty, které byly naprogramovány za pomoci stejných technologií, chtějte vědět, kolik daný projekt přibližně stál a jak dlouho trval jeho vývoj. Nezapomeňte se zeptat, kdo z vývojového týmu pro Vaší aplikaci se na daném projektu podílel. Zjistěte, jaké postupy dodavatel používá pro řízení projektu. A v případě, že budete chtít zhodnotit i technické znalosti, tak si zkuste najmout technický dozor, který Vám s výběrem a kontrolou dodavatele pomůže.

Udržitelnost

 Aby byl software dlouhodobě udržitelný, tak by měl splňovat tyto základní předpoklady:

  • Software by měl dodržovat best-practices pro technologie, ve kterých je napsaný. 
  • Software by měl být dobře navržený. 
  • Software by měl být zdokumentovaný.
  • Software by měl být pokryt automatickými testy. 

Chtějte po Vašem dodavateli vidět způsob, jakým navrhuje aplikace, zda vytváří i dokumentaci (a jak moc do hloubky) a zda píše automatické testy.


A CO TEĎ?

Chcete i Vy pomoct s výběrem dodavatele?

 

© 2020 Luboš Truhlář
  Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!